Kazbeg - Stepansminda

 

Stepansminda (do roku 2006 Kazbegi) je horské městečko ležící poblíž rusko-gruzínských hranic. Stepansminda se jmenuje po mnichovi Stephanovi. Oblast je známá pro monumentální horu Kazbeg (5033 m.n.m.). Severně od této lokality se rozkládá ruská část velkého Kavkazu, jejíž součástí je mimo jiné i hora Elbrus (5642 m.n.m.).

Samotná Stepansminda spadá do jižní části Velkého Kavkazu, leží zhruba 160 kilometrů severně od Tbilisi.

Hora Kazbeg je opředena legendou, podle níž připoutal mocný bůh Zeus právě na štít Mount Kazbegu Prométhea, který proti vůli Bohů přinesl lidem oheň. Připoutaný Prométheus byl podroben dlouhému mučení, když k němu každé ráno přilétal orel a kloval jeho vnitřnosti, které mu přes noc zase dorůstaly.

Za ideálních podmínek je představuje výstup na Mt. Kazbeg třídenní pochod. Cesta vyžaduje dostatečné vybavení (ledovcové vybavení).

Další dominantou, která je viditelná z každého místa ve městečku je kostel Nejsvětější trojice Gergeti nad městem. Stavba je ze čtrnáctého století, a dodnesjí spravuje Gruzínsko-pravoslavná církev.

 

Doprava:

Z Tbilisido Stepansmindy – cesta je ideální mašrutkou z nádraží Didube. Cena je 10 GEL/osoba. Z Didube jezdí normální linka několikrát za den. Lístky je možné koupit v kase. Cesta trvá cca 4 hodiny.

Ze Stepansmindy – do Tbilisi – opět mašrutkou. Z náměstí ve vesnici. Odjezdy nepravidelné, ale časté. Cena 10 GEL/osoba

Ze Stepansmindy – ke kostelu Nejsvětější trojice Gergeti – z náměstí se dá najmout taxík ke kostelu na kopci. Od kostela vede i výstupová cesta pod Kazbeg. My jsme šli pěšky. Cenu nevím.

Ze Stepansmindy – na Meteostanici – je možné najmout koně na vynášku věcí až na meteostanice.

Nákupy:

Ve vesnici se dá koupit a půjčit skoro cokoliv. Zaujal mě Google Market. Tam měli k jídlu opravdu všechno J. Spousta kiosků a restaurací.

Půjčovny:

Narazili jsme na 2 půjčovny, které jsou hned na náměstíčku, kde zastavují mašrutky. Obě půjčovny jsou cenově podobné. Dá se tam půjčit úplně všechno. Včetně skeletů. My jsme půjčovali základní vybavení na ledovec. Příště bych volil variantu vzít si svoje z ČR. Vždy jde všechno nechat někde v úschovně. Kvalita vybavení je dobrá. Sedáky Rock Empair, mačky Salewa atd.

 

Ceny:

Set  (sedák, mačky, cepín, karabina, šroub do ledu) – 28 GEL/den/osoba

Lano – 40 m 20 GEL/ den/kus

             25 m 15 GEL/ den/kus 

Jako zálohu chtěli v půjčovně pas jednoho z nás. Po dlouhých debatách jsme ho tam nechali, ale moc klid jsem z toho neměl.

Ubytování:

V okolí vesnice se dá spát kdekoliv. Hned po vystoupení z mašrutky se na každého vrhnou místní a nabízejí ubytování. Cena je od cca 20 GEL/osoba/noc. Dá se dohodnout i snídaně nebo ji více jídla. 

 

Turistické cíle:

Do všech kostelů jsou požadovány dlouhé kalhoty a je zakázáno focení uvnitř. V případě krátkých nohavic je možné zapůjčit sukně.

    A)Kostel Nejsvětější trojice Gergeti

 

Dobře viditelný kostel nad vesnicí. Dobrý turistický cíl. Možnost pěší túry, nebo cesta jeepem. Ideální místo na nocleh na louce pod kostelem. Kolem kostela vede výstupová cesta na Kazbeg.

      B) Kazbeg

 

Výstup na zajímavý kopec a hlavně největší dominantu okolí. Za ideálních podmínek stačí na výstup 3 dny.

     1. den je výstupový na Meteostanici do výšky 3652m.n.m. Výstup cca 6-7 hodin.

2. den se obvykle nechává na aklimatizační výstup. Ten se realizuje buď pod ledovec, nebo pod kapličku, která je nad meteostanicí. Ideální je výstup do cca 4000 m.n.m.

3.den je obvykle výstupový. Ranní odchod je ideální v cca 3 hod. ráno. Celý výstup trvá i se sestupem cca 10 hodin. Obvykle se počítá 6-7 hodin vstup + 3-4 hodiny sestup.

 

Po výstupu je možnost rovnou sejít dolů (alespoň pod ledovec) nebo počkat další den na kompletní sestup.

 

Celá výstupová cesta na meteostanici je velmi dobře čitelná. Jediný problém je přechod řeky. Ideálně trošku proti proudu. To je také jediné místo kde se dá nabrat voda. Po ledovci pod stanicí se dá jít po kobylincích J

 

Vrcholová cesta je docela dobře patrná, až na ledovcové plato. Ranní cesta je potřeba hlavně kvůli podcházení skalek těsně pod ledovcem, kde často padá kamení. Potom je orientačně náročné plato v případě mlhy a velkého větru. Není zde jediný orientační bod.

 

       Nocleh - je možné spát na Meteostanici v budově. Nevím podmínky. Hlavní část lidí voli variantu noclehu ve stanu. Za nocleh ve  stanu se účtuje 10GEL/stan. Otázkou je kdo to vybírá. Plácky na stany jsou luxusní. Zídky z kamenů jsou většinou nachystané. Jen poopravit. Voda teče přímo před domem. Jsou tam i jakési záchody. Trošku to kazí hromada odpadků, která je úplně obrovská. To už nemůže nikdo niky odvézt.

 

 

Zážitky z Kazbegu a okolí:

 

V městečku jsme se moc nezdržovali. Půjčovna a hned nahoru. Vyrazili jsme až po poledni. V půjčovně jsme se přetahovali o pas, ale nakonec jsme ho tam nechali, protože to jinak nešlo dohodnout.

 

1. Den

Z vesnice 1820 m.n.m. vede cesta do prudkého kopce ke kostelu a dáváme odpočinek na louce pod kostelem. Poté jdeme dál a spíme kousek pod přechodem řeky ve výšce 2884 m.n.m. Tomáš dostává večer sračku, ale zase fotí fantastické fotky nočního Kazbegu. Vlastně jsou to jedny z nejlepších fotek.

 

2. Den

Ráno vyrážíme, přecházíme řeku a přes ledovec docházíme k Meteostanici 3652 m.n.m. Stavíme stan a jdeme se podívat po výstupové trase do výšky 4000 m.n.m.

 

3. Den

Další den je jenom hnusně a napadl sníh. Takže nic. Koukáme do plachty.

 

4. Den

Ráno vstáváme brzy a vyrážíme těsně před 3 hod. ranní. Jdeme pomalu a před námi jsou asi tři skupiny, ale tragicky pomalé. Podcházíme skalky a pod nástupem na ledovec se navazujeme na lano. Postupujeme dál a dostáváme se na plato. Dostáváme se nasedlo ve výšce cca 4150 m.n.m. a zatahuje se. Sedíme asi 30 minut na sněhu. Trošku se rozfoukává, ale rázem jsme první. Ve výšce 4500 m.n.m. fouká jako prase a sedí mraky. Vůbec se nedá poznat kam dál. Aso hodinu se dohadujeme s skupinou Poláků, potom Turků a Rusů. Trošku se tam motáme a jdeme asi do 4600 m.n.m. Nakonec i místní průvodce Soba otáčí a jde dolů. To je poslední kapka a taky otáčíme. Je to na prd. Poláci jsou dál nahoru naslepo podle GPS. To je podle nás na nic.

Vracíme se relativně rychle ke stanu a nálad je na bodu mrazu.Za dnešek nikdo nevylezl a Poláci se vrátili omrzlí. Pravdou je, že jsem byl zklamaný, ale takovou čínu jsem na horách asi ještě nezažil.

 

5. Den

Čekáme ještě tuto noc. Počasí je zase na prd. Dochází nám jídlo a taky musíme vrátit vybavení. Je to na draka. Balíme a vyrážíme dolů. Běžím s vybavením napřed, abych vrátil vybavení před obědem. Sbíhám s batohem a věcmi z 3500 m.n.m. do 1820 m.n.m. za 2hod. a 10 minut.  Dáváme  si v kiosku několik piv a jídlo a spíme u majitele na pokoji. Cena 20 GEL/osoba. Postel a sprcha. Trošku jsme zapili žal z nevýstupu

 

6. Den

Jdeme na výlet na opačnou stranu řeky do výšky asi 2100 m.n.m. a kempujeme v nádherné kotlince pod nějakou kaplí. Je to krásné místo. Odpočíváme. Kazbeg je krásně vidět.

 

7. Den

Vracime se do Tbilisi.


Mapa